Povolanie rakovina.

Autor: Zuzana Komendová | 26.9.2013 o 1:04 | (upravené 26.9.2013 o 1:19) Karma článku: 8,09 | Prečítané:  799x

  „Kde pracujete? “ a mladá žena odpovedá: „Mám rakovinu.“ Povolaním rakovina, zamestnáva ju  24 hodín denne, už ani nepočíta nadčasy a pracovné soboty, ani nedele nemá ako dni pokoja.

 

Ráno pravidelne krutý budíček takmer vždy presne uprostred najhlbšieho spánku vytrvalo, neodbytne kruto zvoní bolesť. Vstať a hneď pred prvou rannou kávou dávka vitamínov, podporujúcich chuť do života,alebo aspoň do ďalšieho dňa a  potom pravidelná ranná očista nad záchodovou misou. Po výbere vhodného make-upu, čo zretušuje nočné tiene pod očami a šatky, čo príliš nekúše na nahej hlave, môže začať pracovný deň.

 

Mladá žena  kráča k autu, ťahá za sebou cíp dlhých šiat a nohy. Na červenej dnes zasa zaspala  a poslednú odbočku pred nemocnicou prešvihla kvôli kŕču v žalúdku, ale nakoniec stihla včas prísť.

„Ešte je len ráno, 8 hodín a táto tu sa vlečie akoby prevetrala v noci všetky kluby v meste“ mrmlú si okoloidúci na jej adresu, keď sa rukami pridržiava steny. Tak sa radšej tvári, že niekoho čaká, vyzerá to lepšie a v podstate to aj je pravda, čaká na silu na ďalší rok a potom na ďalší a ďalší. Do desiatovej pauzy stihne vybaviť všetky potrebné kroky a spokojne si sadá k stolíku s rozloženými pracovnými nástrojmi. Odbery a chemoterapiu zvláda ľavou prednou, tam ešte stále pulzuje  práceschopná žila, horšie je to s podesiatovými nevoľnosťami, ktoré jej vždy prekazia stretnutie s NAJVYŠŠÍM ŠÉFOM na pracovnom obede.Zvláda mu už len poslať ospravedlňujúce sa smsky, aby sa na ňu nehneval, že ešte nemôže prísť, lebo tu má neodkladné povinnosti a nestíha, ale raz že určite príde, iba nevie presne kedy, že na dátume spoločného pracovného obedu sa dohodnú.

Jej poobedňajší  maratón pokračuje väčšinou pracovnými sedeniami, stretnutia s odborníkmi, dlhé rozhovory s kolegami v rovnakom povolaní, návštevy v kanceláriách, kde využíva všetky svoje schopnosti a dary, aby presvedčila , že ešte stále je nádej na kariérny postup, že je schopná a kolektívu osožná a že je preto potrebné ju, nielen finančne, podporovať. Táto popoludňajšia činnosť je horšia ako ranné nevoľnosti, ale zvládne to.  Musí.

V popoludňajšej zápche na hlavnej triede ešte vybaví zopár telefonátov systémom stomach free a kým príde domov, stihne také tie bežné činnosti, nakúpiť, natankovať, nabaliť dieťa v škôlke.

V tomto povolaní ale pracovná doba nekončí, často si žena nosí prácu domov. Ledva vystúpi z auta, už sa hlásia pracovné povinnosti. Najčastejšie sa vybavujú v kúpeľni. Dlhé telefonáty, nekonečné sedenia. Často až do neskorej noci, kedy si konečne dopraje trochu oddychu vďaka extra silnej dávke motivácie a tolerancie analgetík. Alebo musí nečakane, aj uprostred noci na nevyhnutné pracovné stretnutie do nemocnice, alebo aspoň na ambulanciu. Vybaví nevyhnutné a vracia sa domov. Zodpovedne máva telefón po ruke aj v noci a ten zvoní bolesťou aj niekoľkokrát, kým sa zas ráno neozve podobným zvonením budík.

A ďalší pracovný deň ženy v povolaní rakovina môže začať. Sú si podobné, ale čím dlhšie je v tomto povolaní zamestnaná, tým sú jej pracovné povinnosti náročnejšie.

Zmluvu má na neurčito, v prípade porušenia či prerušenia zmluvy sú stanovené veľmi prísne, až kruté sankcie. Ale ani pri dodržiavaní stanovených pracovných podmienok nie je zaručené, že dostane zaslúženú odmenu. To závisí od NAJVYŠŠIEHO ŠÉFA. Už si ju veru pár krát pozval na kratulinký pohovor, akoby na koberček, ale vždy ju zasa prepustil, hoci s novými podmienkami. Možno sa raz rozhodne jej pracovný pomer ukončiť a prepustiť ju zo služieb tohto povolania a možno ju raz povýši a vezme k sebe. Bude mu robiť sekretárku. Ktovie. Kvalifiáciu do neba už má dávno, skúšky skladá v predtermínoch a na skoro samé Ačka. A práve preto treba u ŠÉFA za ňu orodovať, prípadne aj nejaký ten úsmev či úplatok priniesť, aby ju tu ešte nechal, možno napríklad v povolaní UČITEĽ.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?